Свет 09. декември 2020. / 20:56

Се затворат училиштата, кафулињата и повеќето продавници во Словачка

Се затворат училиштата, кафулињата и повеќето продавници во Словачка

Словачката Влада нареди да се затворат училиштата и повеќето продавници во следните три недели, бидејќи бројот на новозаразени со коронавирусот продолжува да расте, изјави денеска словачкиот министер за здравство Марек Крајчи.

Покрај тоа, од 11 декември ќе биде забрането седење во кафулиња и ресторани, дури и на отворени тераси, но доставувањето храна ќе биде дозволено.

Од 14 декември во Словачка ќе биде задолжителен негативен тест за Ковид-19 за сите гости на хотелите и ски-лифтовите во скијачките центри, а од 28 декември ќе се наложи редовно тестирање во сите поголеми словачки компании.