Свет 14. октомври 2019. / 17:41

Санчез: Затворските казни мора да бидат извршени

Санчез: Затворските казни мора да бидат извршени

Шпанскиот технички премиер Педро Санчез изјави денеска дека затворските казни изречени за каталонските сепаратисти мора да бидат извршени.

Тој во телевизиското обраќање до нацијата истакна дека „придржувањето до казните значи нејзино обврзно почитување”.

Санчез предупреди дека неговата привремена Влада го следи развојот на ситуацијата во Каталонија, за да реагира „цврсто и пропорционално” на секое кршење на јавниот ред.

Шпанскиот Врховен суд денеска осуди девет поранешни каталонски политичари и активисти за човекови права на казни од девет до 13 години затвор поради нивната улога во неуспешното прогласување на независноста на Каталонија во 2017 година.

Тројца други обвинети се прогласени за виновни само за непослушност и не добија затворски казни.
Поранешниот претседател на каталонската Влада, Ориол Хонкурес е осуден на 13 години затвор заради бунт и злоупотреба на јавните фондови.