Свет 17. февруари 2021. / 08:50

Снежно невреме и температури до -39 во САД: Милиони се без струја, најмалку 21 жртва

Снежно невреме и температури до -39 во САД: Милиони се без струја, најмалку 21 жртва

Најмалку 21 човек го загуби животот поради снежно невреме во САД додека милиони се без струја во централниот и јужниот дел на државата.

Најголемите проблеми со снабдувањето со електрична енергија има во Тексас, каде повеќе од четири милиони домаќинства и деловни активности се без електрична енергија. На други места повеќе од 250.000 луѓе, исто така, немаат пристап до електрична енергија. Четири милиони луѓе се без електрична енергија и во Мексико. Други 250.000 луѓе се без електрична енергија по ледената бура во северозападен Орегон.

Во Северна Каролина, три лица загинаа откако торнадо погоди крајбрежен град, додека во Тексас, четворица членови на семејството загинаа во пожар во реонот на Хјустон, обидувајќи се да се загреат. Други смртни случаи има во Луизијана, Кентаки и Мисури. Причините се движат од сообраќајни несреќи до труење со јаглерод моноксид.

Има предупредувања за екстремно студено време од Канада до Мексико. Во Чикаго има снежна покривка од 46 сантиметри, училиштата се затворени, а наставата се одржува од далечина. Снег има дури и на брегот на Мексиканскиот залив.

Снежното невреме ја загрозува програмата за имунизација на коронавирусот. Претседателот Џо Бајден рече дека е можно да се одложи снабдувањето со вакцини.

Во Тексас, многу луѓе страдаат затоа што многу домови не се дизајнирани да ја задржат топлината. Остин веќе нема 24 часа електрична енергија и во некои куќи температурата падна на 1-2 степени Целзиусови. Многу луѓе, исто така, немаат пристап до вода поради замрзнати или пукање на цевки.

Рекордно ниски температури се регистрирани во некои населени места. Во Минесота, температурите објавија -39 степени Целзиусови, а во Јужна Дакота паднаа на -32 степени Целзиусови.