Свет 21. февруари 2020. / 12:42

САД и Талибанците договорија еднонеделно „намалување на насилството“ во Авганистан

САД и Талибанците договорија еднонеделно „намалување на насилството“ во Авганистан

Американскиот државен секретар Мајк Помпео изјави дека САД „се договорија со талибанците“ за „значителното намалување на насилството во Авга нистан“, јави ДПА.

-Договорот се очекува да биде потпишан на 29 февруати по намалувањето на насилствата во Авганистан, изјави Помпео.

Авганистански претставник утринава соопшти дека еднонеделното „намалување на насилството“ меѓу талибанците, САД и авганистанските безбедносни сили ќе почне многу брзо.

Изјавата беше дадена пред можното потпишување на договор меѓу Вашингтон и талибанците.

– Намалувањето на насилството ќе почне од 22 февруари и ќе трае една недела, изјави Џавед Фајсал, портпарол на Советот за национална безбедност на Авганистан.