Свет 22. ноември 2020. / 20:17

САД го одобри итниот третман на Ковид 19 со антитела, што го доби Трамп

САД го одобри итниот третман на Ковид 19 со антитела, што го доби Трамп

Американската агенција за храна и лекови (ФДА) го одобри итниот третман на Ковид-19 со антитела, што е дел од терапијата што ја доби и претседателот Доналд Трамп.

Третманот со антитела произведен од фармацевтската компанија „Реџенерон“ се користи кај лесна до умерена клиничка слика на пациенти со Ковид, возрасни и стари лица и некои деца кои се изложени на ризик од влошување на нивната состојба, наведува Гласот на Америка.

Компанијата соопшти дека очекува лекот да биде готов за околу 200.000 пациенти до крајот на јануари.

Американската фармацевтска компанија „Фајзер“ и нејзиниот германски партнер „Бионтек“ соопштија дека поднеле барање за итно одобрување од Агенцијата за храна и лекови за дистрибуција на вакцината и најавија дека ќе започнат со дистрибуција веднаш штом ќе ја добијат.

Компаниите соопштија дека нивната вакцина е ефикасна во повеќе од 90 проценти од случаите и дека нема сериозни грижи за нејзината безбедност.

Американскиот секретар за здравство Алекс Ејзар најави дека Агенцијата за храна и лекови може да одобри итна дистрибуција на вакцината во следните недели.

Според последните информации на Универзитетот Џонс Хопкинс, повеќе од 12 милиони луѓе во САД биле заразени со корона вирусот.