Свет 23. ноември 2020. / 18:48

Републиканците упорни: Бараат судот во Пенсилванија да ги блокира резултатите од изборите

Републиканците упорни: Бараат судот во Пенсилванија да ги блокира резултатите од изборите
TAMPA, FL - FEBRUARY 12: Republican presidential candidate Donald Trump speaks during a campaign rally at the University of South Florida Sun Dome on February 12, 2016 in Tampa, Florida. The process to select the next Democratic and Republican Presidential candidate continues. (Photo by Joe Raedle/Getty Images)

Републиканците во Пенсилванија поднесоа итна тужба до државниот суд за блокирање на потврдувањето на резултатите од претседателските избори кои беа во корист на новоизбраниот шеф на државата Џо Бајден, јави Блумберг.

Окрузите имаат рок да ги потврдат резултатите подоцна денеска, по што државниот секретар може да ги потврди резултатите на национално ниво. Во саботата, федерален судија ја отфрли тужбата на американскиот претседател Доналд Трамп за блокирање на потврда на резултатите од изборите во Пенсилванија.

Републиканците, предводени од Мајк Кели, побараа од судот да ги прогласи незаконски гласовите дадени по пошта и да спречи државата да ги потврди резултатите или да дозволи Конгресот во Пенсилванија да избира електори за Изборниот колеџ.

Барањето генерално е слично на барањето на Трамп.

Кели и другите републиканци претходно поднесоа неколку други тужби со кои се оспоруваа гласањето по пошта во државата.