Свет 01. ноември 2020. / 08:00

Работник останал без работа, но потоа заработил 350 000 долари

Работник останал без работа, но потоа заработил 350 000 долари

Жител на австралискиот град Мелбурн остана без работа поради коронавирусот, но потоа реши да започне сопствен бизнис и за 6 месеци се збогати со производи за коса, пишува Дејли меил.

Феликс Димитракис (22) работел како  работник во фабрика за козметика повеќе од десет часа на ден пред пандемијата. Добил мала плата и претрпел бројни повреди поради физички напор поврзан со професијата.

„Се разбудив во пет наутро за да стигнам навремено во фабриката. Вечерта се вратив премногу уморен  дома и немав сили да излезам “, признава Австралиецот.

Додека уште работеше, Димитракис сонуваше да започне сопствен бизнис со свој бренд. По отказот, тој реши да го оствари својот сон и ја искористи ситуацијата во карантин, во која имаше недостиг на производи за коса и луѓето мораа да прават терапии дома.

Неговата девојка, 23-годишната Викторија Магонис, дошла на помош.

„Поминавме многу време во истражување и го издадовме првиот производ во јули“, рече Димитракис. Тоа беше маска за коса со мирис на лубеница за 50 долари. Австралиецот додаде дека главниот поттик за промоција на нивниот бренд е рекламирањето на страната на влијателниот блогер Скај Витли, кој има 629.000 следбеници на Инстаграм.

Парот оттогаш освои 350.000 долари. И сега се надеваат дека следната година ќе издадат уште два производи.