Свет 08. ноември 2020. / 10:59

Претседателот на Мексико чека правна потврда за да му честита на Бајден

Претседателот на Мексико чека правна потврда за да му честита на Бајден

Мексиканскиот претседател Андрес Мануел Лопез Обрадор изјави дека нема да му честита на победникот на претседателските избори на САД додека резултатот не биде правно потврден.

Тој истакна оти тоа е „политички разумна“ одлука, додавајќи оти е во добри односи и со Доналд Трамп и со Џо Бајден.

Мексикански претставници тврдат дека Обрадор се обидува да ги избегне тензиите со Трамп, чиј мандат истекува на 20 јануари, поради зачувување на мирот и добрососедските односи.

За време на мандатот на Трамп, Обрадор ја прифати неговата миграциска политика, а Вашингтон воглавно избегнуваше да ја критикува економската политика на Мексико.

Претседателот Трамп со почитување се однесуваше кон нас. И ние сме благодарни што не се мешаше, истакна Обрадор.

Мексико е најголем трговски партнер на САД и билатералните односи со северниот сосед се многу важни за земјата.