Свет 12. јуни 2020. / 18:37

Пожар на француска нуклеарна подморница

Пожар на француска нуклеарна подморница

Француски пожарникари се борат со пожарот што избувна на нуклеарна подморница, закотвена заради поправки во јужното француско пристаниште Тулон.

Поморските власти соопштија дека не постои ризик од радијација од пожарот или чадот што произлегува.

Нуклеарното гориво на бродот, како и неговото оружје се отстранети пред поправките, се вели во соопштението на поморската префектура за Медитеранот.

Подморницата била евакуирана откако избувна пожарот во неговиот преден дел.

Поморските пожарникари беа однесени на местото на настанот, кој е оддалечен околу 60 километри од Марсеј.