Свет 09. август 2020. / 18:45

Повеќе од 100.000 смртни случаи на коронавирус во Бразил

Повеќе од 100.000 смртни случаи на коронавирус во Бразил

Во Бразил, бројот на смртни случаи од коронавирус надминува 100.000, а бројот на заразени три милиони, според најновите податоци на Министерството за здравство.

Со 100.477 смртни случаи и 3.012.412 потврдени случаи, земјата со 212 милиони жители беше втора најтешко погодена во светот, зад САД.

Министерството соопшти дека 905 луѓе починале во изминатите 24 часа, додека 49.970 биле заразени.

Но, официјалните податоци мора да бидат преземени со претпазливост поради недоволно тестирање, а експертите проценуваат дека вкупниот број заразени лица би можел да биде шест пати поголем.

Бразил има 478 смртни случаи на милиони жители, скоро исто како и Соединетите држави (487), но помалку од Шпанија (609) и Италија (583).

Претседателот на Сенатот Дејви Алкалумбре во саботата прогласи четиридневна жалост во Конгресот во чест на повеќе од 100.000 Бразилци кои починаа од ковида-19.

Се чини дека ситуацијата сè уште не е под контрола бидејќи пандемијата во Бразил влегува во шестиот месец. Првиот потврден случај на коронавирус е пријавен во Сао Паоло на 26 февруари, а првиот смрт на 12 март, исто така, во тој град.