Свет 23. јануари 2021. / 09:50

Поминаа речиси три недели, а Мелбурн нема забележано ниту еден нов случај на Ковид-19

Поминаа речиси три недели, а Мелбурн нема забележано ниту еден нов случај на Ковид-19

Австралиската сојузна држава Викторија веќе 17 дена е без нови локални случаи на коронавирусот, а властите прават напори ваквата ситуација да не го расипе одржувањето на тенискиот турнир „Ав=устралија опен“ следниот месец затоа што меѓу спортистите кои допатувале има позитивни на коронавирусот.

Дури 72 играчи кои ќе учествуваат на турнирот од 8 до 21 февруари беа затворени во хотелски соби две недели по пристигнувањето и не можеа да тренираат, откако патници на три чартер летови, со кои тенисерите дошле во Австралија, биле позитивни на коронавирусот.

Шпанската тенисерка Паула Бадоса е првата спортистка која вчера потврди позитивен тест за Ковид-19, додека беше во карантин во Мелбурн. Постојат и неколку други случаи поврзани со турнирот.

– Три нови случаи се регистрирани денеска на меѓународни пристигнувања во хотелски карантин во Викторија, соопшти државниот оддел за здравство, но сè уште не е познато дали новите случаи се поврзани со „Аустралија опен“.

Австралија помина подобро од повеќето развиени земји за време на пандемијата поради брзото затворање на границите, заклучувањата, строгиот хотелски карантин за патниците и широко распространетото тестирање, а денеска е шести ден по ред како во земјата нема локални инфекции со Ковид 19.