Свет 30. мај 2020. / 09:30

По укинувањето на мерките, во неколку земји на ЕУ се појавија нови кластери на Ковид-19

По укинувањето на мерките, во неколку земји на ЕУ се појавија нови кластери на Ковид-19

По укинувањето на првиот дел од мерките, во некои земји во Европа се појавија нови кластери на корона вирус. Ова доведе до враќање на некои мерки во некои области, но во целина ситуацијата сè уште останува под контрола. Сепак, властите не успеваат да го користат појавувањето на нови кластери како предупредување дека може да има втор бран на Kовид-19, така што мора да продолжи да се почитува социјалното растојание, пишува „Guardian“.

Франција

Втората фаза од мерките во Франција почнува следната недела. Земјата почна да отстранува некои ограничувања на 11 мај – луѓето можеа да ги напуштат своите домови без добра причина, отворија неколку продавници и децата се вратија на училиште.

Заклучно со 11 мај, во Франција се појавија најмалку десетина нови кластери на корона вирус, некои се со повеќе од 50 лица. Тие беа забележани во хостели, болници, кланици, училишта и присутни на погребна церемонија. Властите, исто така, сакаат да тестираат 400 лица кои присуствуваа на нелегален фудбалски натпревар.

Според епидемиолозите во земјата, до 1.000 нови случаи на ден значат дека Франција е во „безбедна зона“. Во последниве денови, секој ден се регистрираат меѓу 200 и 400 заразени лица. Стапката на преваленцата е 0,77.

Германија

Откако Германија почна да ги одобрува своите веќе полесни мерки, се појавија многу нови кластери на корона вирус во целата земја. Иако ги следеа правилата за социјална дистанца, најмалку 100 луѓе беа заразени на црковна служба во Франкфурт на 10 мај. Десетина луѓе се тестираат позитивно откако јаделе во ресторан во Лер. Постојат неколку случаи во еден од логистичките центри на „Амазон“, како и во погони за пакување на месо.

Една кланица во Северна Рајна открила дека 270 од 1.200 работници биле заразени со Kовид-19. Сличен епидемијата имаше и во Баварија. Тоа ја зголеми застапеноста на инфекцијата за 50% на 100.000 жители, така што таму требаше да се воведат нови ограничувања.

Во Берлин, каде што се отворени барови и ресторани од 15 мај, ширењето на вирусот достигна 1,37, пред тоа беше под 1. Но, ширум земјата, бројот на нови случаи останува мал меѓу 400 и 600 луѓе на ден, во споредба со пикот од 7.000 на крајот на март.

Шпанија

Шпанскиот министер за здравство предупреди дека успехот на земјата не треба да се зема здраво за готово. Бројот на нови случаи се намали од 7.500 на ден на 400-500. Според него, „мала и невина забава ќе биде почеток на нова епидемија“.

Неговите забелешки уследија откако шест нови случаи беа пријавени во еден мал град во југоисточниот шпански регион Мурсија, откако еден земјоделец отишол на работа и покрај тоа што има симптоми на Ковид-19. Раст има и кај болните во Леида, Каталонија, откако 20 луѓе се собрале на роденденската забава, игнорирајќи ги правилата што не дозволуваат повеќе од 10 лица да се соберат на едно место. Четворица од присутните го носеле вирусот и ги заразиле другите 16.

Италија

Случаите во Ломбардија, најтешко погодениот регион во Италија, нагло скокнаа по укинувањето на некои мерки. Една недела по 4 мај, кога се случи првата фаза на укинување на ограничувањата, случаите скокнаа од неколку стотици на ден на над 1.000. Денес, тие се повторно релативно мали, но претставуваат мнозинство на ново регистрирани случаи низ цела Италија, кои се меѓу 300 и 600.

Данска

Данска е добар пример – таа беше првата земја што ги наметна и укина своите рестриктивни мерки. Засега, според главниот епидемиолог во земјата, можеби нема да има втор пик на Ковид-19. Стапката на распространетост е помала од 1, а меѓу 30 и 60 нови случаи се регистрираат на ден.