Свет 14. февруари 2020. / 10:33

Патник на крузер во Австралија тестиран од коронавирус

Патник на крузер во Австралија тестиран од коронавирус
epa08216431 People sit near the Overseas Passenger Terminal where the Norwegian Jewel cruise ship is moored at Circular Quay in Sydney, Australia, 14 February 2020. The cruise ship arrived in Sydney on 14 February, with one passenger being tested for a possible coronavirus case. EPA-EFE/JAMES GOURLEY AUSTRALIA AND NEW ZEALAND OUT

Австралиските здравствени власти тестираа патник на крузерот закотвен во Сиднеј поради респираторно заболување, што ги исплаши другите патници поради можноста од појава на коронавирус на бродот.

Владата на Нов Јужен Велс соопшти дека здравствените работници, откако брод на норвешката компанија „Норвежиан Џевел“ се закотви во пристаништето, презеде рутинска проверка на патниците.

Бродот крстарел околу Нов Зеланд.

 

„Извршени се три рутински медицински трансфери, од кои ниту еден не е поврзан со респираторни заболувања. Едно лице било тестирано на бродот поради респираторни заболувања и резултатите се очекуваат во попладневните часови“, соопштија од Министерството за здравство.

Никој од патниците не престојувал во Кина претходните 14 дена, а компанијата соопшти дека по закотвувањето бродот е темелно исчистен и дезинфициран.