Свет 03. август 2020. / 12:51

Пандемијата нема да ги одложи претседателските избори во САД

Пандемијата нема да ги одложи претседателските избори во САД

Белата куќа потврди дека претседателските избори во САД, ќе се одржат во закажаниот термин на 3 ноември.

Шефот на кабинетот на американскиот претседател Доналд Трамп, Марк Медоуз соопшти дека изборите ќе се одржат на 3 ноември и на нив ќе победи актуелниот шеф на државата.

Трамп во четвртокот побара одложување на изборите со образложение дека голем број граѓани ќе гласаат по пошта, а тоа ќе влијае врз регуларноста на изборите.

Идејата веднаш беше отфрлена од демократските и републиканските претставници во Конгресот на САД, тело кое може да донесе таква одлука.

Кандидати на претседателските избори се републиканецот Трамп и демократот и поранешен потпретседател на САД, Џо Бајден.