Свет 02. јануари 2020. / 12:53

Основачот на Амазон и во новата година е најбогат човек на светот

Основачот на Амазон и во новата година е најбогат човек на светот

Извршниот директор и основач на Амазон, Џеф Безос, минатата година ја заврши, а новата ја почна како најбогат човек на светот со проценето богатство од 115 милијарди долари.

Безос во 2019 година се разведе после 25 години брак, а со сопругата Макензи Безос се договорија да и останат четири проценти од уделот во гигантот кој се занимава со онлајн малопродажба. Така, Макензи Безос доби околу 37 милијарди долари и се најде на 25-то место на најбогати луѓе на светот.

Според индексот за милијардери на Блумберг, кој ги следи 500 најбогати луѓе на светот, на второ место е основачот на Мајкрософт, Бил Гејтс, со 113 милијарди долари.

На трето место е Бернар Арно со 105 милијарди долари. Арно е најбогат Французин и генерален директор на „LVMH“ кој ја контролира речиси половина од познатиот француски моден синџир во чија групација, освен Луј Витон се и други познати брендови.

Потоа следува американскиот инвеститор Ворен Бафет со 89,3 милијарди долари, а на петто место е основоачот на Фејсбук, Марк Цукерберг со 78,4 милијарди долари