Свет 07. мај 2020. / 15:36

Обновени руско-турските воени патроли во Сирија

Обновени руско-турските воени патроли во Сирија

Руските и турските воени сили продолжија со патролите во областа на деескалација на сирискиот град Идлиб по продолжена траса и по првпат стасаа до градот Јерихон.

Ова беше објавено пред новинарите во Центарот за помирување на завојуваните страни.

За прв пат заедничката патрола стигна до градот Јерихон во провинцијата Идлиб. Должината на трасата е зголемена на околу 15 километри – соопшти руското Министерство за одбрана.

Патролата била спроведена во делот на автопатот М4 што ги поврзува градовите Алепо и Латакија. Два руски БТР-82А и оклопни возила „Тигар“ вклучени од руската страна, а воздушната контрола ја вршат беспилотни летала на руските воздухопловни сили.