Свет 26. декември 2020. / 18:30

Новинар објавил дека фунционери се вакцинирале, пред да пристигнат вакцините, па го уапсиле

Новинар објавил дека фунционери се вакцинирале, пред да пристигнат вакцините, па го уапсиле

Во Јордан е уапсен новинарот Џамал Хадад поради објавен текст во кој тврди дека вакцината против Ковид-19 пристигнале во Кралството и оти претставниците на власта ги примиле своите дози.

Хадад, кој е уредник на порталот Ал Вакаи објави дека владините претставници се вакцинирани против новиот коронавирус. Тој е обвинет за „загрозување на јавната безбедност и предизвикување немири и немири“. Него му е одреден 15-дневен притвор додека чека судење.

Хадад на 22 декември објави текст „А, луѓето? Дали Фајзер (вакцината) пристигна тајно и дали се вакцинирани високите функционери во јорданската Влада“?

Јорданските власти во средината на декември одобрија употреба на вакцината на Фајзер и БиоНтек, а вакцината треба да пристигне кон крајот на јануари или почетокот на февруари 2021 година.

Хадад вчера од притвор е префрлен во болница поради висок крвен притисок и болки во градите.

Јорданскиот Синдикат на новинарите побара ослободување на Хадад, истакнувајќи оти неговото апсење му штети на имиџот на Јордан.

– Судот за државна безбедност не може да суди за прашања поврзани со слободата на изразување, се наведува во соопштението на Синдикатот на новинари и се бара случајот Хадад да биде разгледан од Граѓански суд.

Во Јордан официјално регистрирани се повеќе од 285.000 случаи на Ковид-19 и над 3.700 смртни случаи. Јорданскиот министерот за здравство Назир Обејдат минатиот месец изјави дека дека вакцините ќе бидат бесплатни за Јорданците и за странците