Свет 08. ноември 2018. / 19:29

Новинар доби условна казна затвор за навреда на Ердоган

Новинар доби условна казна затвор за навреда на Ердоган

Турскиот новинар Хусну Махали беше осуден на условна казна затвор во време траење од две години и пет месеци, поради навреда на претседателот на Турција, Реџеп Тајип Ердоган, објави Ројтерс.

Истакнатиот новинар Махали кој пишува колумни за опозицискиот весник „Соџу” нема да биде испратен во затвор, бидејќи неговата пресуда може да се обжали.