Свет 17. јули 2020. / 10:53

Нови проблеми во Вухан, црвен аларм поради обилните дождови

Нови проблеми во Вухан, црвен аларм поради обилните дождови

Кинескиот град Вухан, како и провинциите Анхуи, Џиангкси и Жеџијанг прогласија црвен аларм поради обилните дождови.

Дождовите се закануваат дека ќе го подигнат нивото на реките и езерата и ќе создадат уште повеќе проблеми во земјата.

Вухан, кој се наоѓа на бреговите на Јангце, ги предупреди граѓаните да преземат превентивни мерки затоа што реките веќе го достигнале максималното ниво во нивните корита, пренесува „Ројтерс“.