Свет 11. јули 2018. / 22:15

Нетанјаху: Ќе се спротивставиме на сите обиди за нарушување на нашите граници

Нетанјаху: Ќе се спротивставиме на сите обиди за нарушување на нашите граници

Израел ќе ги спречи сите обиди за нарушување на своите граници, било од копно, било од воздух, изјави израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху на средбата со рускиот претседател Владимир Путин во Москва.

Претходно, Израел лансираше пресретнувачка ракета Патриот на дрон, кој според Нетанјаху, дошол од Сирија.

– Сакам да нагласам дека ќе се спротиставиме на сите обиди за нарушување на нашите воздушни и копнени граници, истакна Нетанјаху.

Тој пред поаѓањето за Москва најави и дека со Путин ќе разговара и за Иран.

Израел е во зголемена воена подготвеност откако силите на сирискиот претседател Башар ал Асад напредуваат во борбите со бунтовниците во близина на Голанската Висорамнина и Јордан.

Нетанјаху годинава неколку пати ја посети Русија, а последниот пат присуствуваше на воената парада на 9 мај во Москва, додека сега го следи и фудбалскиот натпревар меѓу Англија и Хрватска на московскиот стадион „Лужники“.