Свет 19. февруари 2019. / 19:00

Неколку скијачи се затрупани во лавина на Алпите

Неколку скијачи се затрупани во лавина на Алпите

Неколку скијачи се затрупани во лавина во шварцарскиот скијачки центар Кран Монтана, соопшти денеска полицијата.

Полицијата на кантонот Вале, каде што се наоѓа ски-центарот, на Твитер објави дека спасувачки екипи се на терен и дека неколку лица се затрупани.

Локалните медиуми објавија дека во лавината се затрупани од десет до 12 лица, но и дека тој број можеби е поголем.

Лавината се одронила бидејќи температурата минатата недела била во пораст, што предизвикало топење на снегот. паг/сп/