Свет 13. август 2020. / 22:39

Најмалку шест лица уапсени близу Амбасадата на Белорусија во Москва

Најмалку шест лица уапсени близу Амбасадата на Белорусија во Москва

Руската полиција уапси најмалку шест лица во близина на Амбасадата на Белорусија во Москва, јави ТАСС.

Околу 300 луѓе се собраа да протестираат пред Амбасадата, обвинувајќи за изборен фалсификат на претседателските избори во Белорусија, на кои претседателот Александар Лукашенко освои уште еден мандат.

Руската полиција ги тера демонстрантите да се повлечат од зградата, но улиците не се блокирани и протестирачите се враќаат назад.