Свет 03. декември 2019. / 19:35

Најмалку 15 загинати во експлозија во фабрика за плочки

Најмалку 15 загинати во експлозија во фабрика за плочки

Во експлозија во фабрика за плочки во главниот град на Судан, Картум, животот го загубија најмалку 15 лица, соопшти Синдикатот на судански лекари.

Синдикатот наведува дека во несреќата има уште десетина повредени лица, а неколку од нив се наоѓаат во критична состојба. На поврдените во локалните болници им е укажана прва помош, најмногу од изгорениците, со кои се здобиле во експлозијата. Во последните месеци во оваа земја се случија повеќе индустриски инциденти, што под знак прашање го става почитувањето на здравствените и безбедносните прописи.