Свет 02. декември 2019. / 11:38

Над 90 загинати во судири во северозападна Сирија

Над 90 загинати во судири во северозападна Сирија

Околу 96 луѓе се убиени во северозападниот дел на Сирија во судирите во последните 48 часа, соопшти Сириската опсерваторија за човекови права.

Како што соопшти организацијата со седиште во Лондон сириските заедно со руските безбедносни сили се судриле со бунтовниците на неколку фронтови во Идлиб, југоисточна Сирија.

Тоа е најголем број жртви откако примирјето стапи во сила кон крајот на август.

Во сириската покраина Идлиб, што се наоѓа во близина на границата со Турција извршени се стотина воздушни напади за време на викендот.