Свет 05. мај 2020. / 13:35

Мадуро соопшти дека имало неуспешен обид за државен удар во Венецуела

Мадуро соопшти дека имало неуспешен обид за државен удар во Венецуела

Претседателот на Венецуела Николас Мадуро соопшти дека е спречен обид за државен преврат во земјата.

Мадуро за обидот за државен удар обвини и двајца американски државјани.

Мадуро на националната телевизија во Каракас соопшти дека зад обидот за пуч стојат 13 платеници, меѓу кои и двајца американски државјани, кои работеле за безбедносните структури на американскиот претседател Доналд Трамп.