Свет 09. октомври 2019. / 20:02

Курдите во Сирија ги запреа операциите против Исламска држава за да се бранат од Турција

Курдите во Сирија ги запреа операциите против Исламска држава за да се бранат од Турција

Сириските демократски сили, групацијата која ги предводи Курдите во оваа земја, соопшти дека ги запреле сите воени операции против терористичката Исламска држава по почетокот на турската офанзива, јави ДПА, повикувајќи се не неименмувани курдски извори.

– Сега приоритет ни е да ги заштитиме границите и да се фокусираме на судирот со Турција. Сите припадници на Сириските демократски сили се мобилизирани и распоредени во областите близу границата со Турција – изјавил изворот за ДПА.