Свет 27. август 2020. / 15:28

Коронавирусот коси во Бразил: За еден ден над 47.000 заболени и повеќе од 1.000 смртни случаи

Коронавирусот коси во Бразил: За еден ден над 47.000 заболени и повеќе од 1.000 смртни случаи
фото Ројтерс

Во изминатите 24 часа во Бразил се регистрирани нови 47.161 случај на коронавирус, а починаа уште 1.086 лица, соопшти бразилското Министерство за здравство.

Вкупно досега регистрирани се 3.717.156 случаи на коронавирус во оваа земја.

Во Бразил од Ковид-19 починаа 177.666 лица.