Свет 19. ноември 2019. / 21:31

Конашенков: Русија е изненадена од изјавата на Чавушоглу

Конашенков: Русија е изненадена од изјавата на Чавушоглу
epa05594048 Russian Defence Ministry official representative general Igor Konashenkov makes an official statement for the media in Russian Defence Ministry in Moscow, Russia, 20 October 2016. Igor Konashenkov reported provided to the media detailed information, taken from Russian radars concerning the flight and airstrike of a pair of Belgian F-16 fighters. According to this information two Belgian combat jets F-16 took off 18 October from Jordanian airbase and after two-hours patrol flight receiving additional fuel from US flying tanker dropped bombs of Kurdish village Khassajek near Aleppo. Six residents of the village were killed during the airstrike. EPA/SERGEI CHIRIKOV

Изјавата на шефот на турската дипломатија Мевљут Чавушоглу дека Русија во целост не ги исполнила своите обврски и дека Турција ќе ја продолжи воената операција во северисточниот дел на Сирија е изненадувачка, изјави денеска портпаролот на руското Министерство за одбрана, Игор Конашенков.

Руското Министерство за одбрана е изненадено од изјавата на турскиот министер Чавушоглу за тоа дека Русија наводно не ги исполнила своите обврски, како и за заканите за продолжување на операциите во северниот дел на Сирија. Неговата изјава би можела да ги зголеми тензиите наместо да ги намали, во согласност со заедничкиот меморандум што го потпишаа претседателите на Русија и на Турција, посочи Конашенков.

Чавушоглу вчера изјави дека Анкара ќе покрене нова воена операција во северисточниот дел на Сирија доколку областа „не се исчисти” од терористи. Тој исто наведе дека САД и Русија не го испочитувале Договорот со кој беше прекината турската операција во Сирија минатиот месец.

Според Договорот, курдските сили требаше да бидат си заминат од североисточна Сирија, која граничи со Турција.

Ако не добиеме резултат, ќе го направиме она што е неопходно, наведе Чавушоглу.