Свет 28. септември 2020. / 10:45

Кина апелира до увозниците да избегнуваат замрзната храна

Кина апелира до увозниците да избегнуваат замрзната храна

Властите во Пекинг денеска апелираа до увозниците да престанат да увезуваат замрзната храна од земјите погодени од епидемија на Ковид-19, затоа што примероци од замрзната храна од странство неколку пати биле позитивни на коронавирусот.

– Царината и локалните власти во неколку наврати откриле коронавирус во увезена замрзната храна, соопшти Управата за трговија во Пекинг.

Надлежната служба во кинеската престолнина апелираше внимателно да се следи епидемиолошката состојба и да се избегнува увоз на замрзната храна од земјите погодени од масовното ширење на коронавирусот.

Кинеските власти овој месец го прекинаа увозот на замрзната морска храна од Бразил, Индонезија и Русија.