Свет 23. октомври 2020. / 15:48

Јанез Јанша официјално го поддржа Трамп за изборите во САД!

Јанез Јанша официјално го поддржа Трамп за изборите во САД!

Словенечкиот премиер Јанез Јанша го поддржа повторниот избор на американскиот претседател Доналд Трамп, додавајќи го неговото име на списокот на странски лидери кои излегоа со поддршка на Трамп за време на предизборната кампања, вклучувајќи ги бразилскиот претседател Жаир Болсонаро и унгарскиот премиер Виктор Орбан.

“Ние ги почитуваме тешкиот, трагичен личен живот на Џо Бајден и некои од неговите политички достигнувања пред години. Но, денес, ако биде избран, тој би бил еден од најслабите претседатели во историјата. Кога на слободен свет очајно му требаат силни САД како никогаш порано. Оди, победи, Доналд Трамп “, напиша Јанша на „Твитер“.

Трамп ќе се соочи со неговиот предизвикувач Бајден на избори на 3 ноември, бидејќи очекува уште еден четиригодишен мандат.