Свет 16. април 2018. / 11:33

Израел го уништи најдолгиот и најдлабокиот тунел од појасот Газа

Израел го уништи најдолгиот и најдлабокиот тунел од појасот Газа

Израелската војска го уништи најголемиот тунел, ископан од милитантите, кој стигна до Израел од појасот Газа, пренесува ББС.

Министерот за одбрана, Авигдор Либерман, истакна дека тоа е најдолгиот и најдлабокиот тунел што Израел го има откриено.

Тунелот е ископан за време на војната во Газа 2014 година, кога Израел уништи повеќе од 30 тунели, наменети за напади.

Според информациите тунелот е ископан од страна на Хамас и започнува од областа Џабалија во северниот дел на појасот. Тунелот пробил неколку метри во територијата на Израел во насока на Нахал Оз, но сеуште немал излез.