Свет 10. април 2020. / 17:29

Италијанската влада одлучи да ги продолжи мерките за изолација

Италијанската влада одлучи да ги продолжи мерките за изолација

Италијанската влада одлучи да ги продолжи мерките за изолација, кои истекуваат на 13 април до 3 мај, објавија денес италијанските медиуми, повикувајќи се на извори на синдикатот.

Министерката за внатрешни работи Лусијана Ламорсе објави построги полициски контроли за време на Велигден.

Одлуката сè уште не е официјална, но треба да биде донесена многу бргу, откако вчера попладне беше најавен состанок на членовите на кабинетот, вклучувајќи го и премиерот Џузепе Конте, заедно со претставници на синдикатот, работниците и работодавците.

СТОП до 3 мај, а потоа ќе излеземе“, е насловната страница на дневниот весник „Ла Стампа“.

„Италија е затворена до 3 мај“, е насловот на водечкиот весник „Кориере дела Сера“. Весникот пишува дека Италијанците ќе ги заокружат црвените ознаки на датумот на 4 мај, „ако се оди добро“.

Но, постарите и ранливите групи на луѓе ќе треба да останат заштитени многу подолго, предупредува весникот.

Италијанските медиуми исто така пишуваат дека продавниците што не се за дневни потреби, како што се книжарниците и продавниците за хартија, а можеби и продавниците за облека за бебиња и компаниите за земјоделска опрема и алатки ќе можат повторно да работат од 4 мај.

Последно ќе се отворат, но не се знае кога, баровите, рестораните и кафулињата, училиштата, стоматолошките ординации и спортските сали.

Во меѓувреме, министерката за внатрешни работи Лусијана Ламорсе најави дека полициските контроли како дел од мерките за спречување на ширењето на коронавирусот ќе бидат засилени за време на велигденските празници, така што Италијанците да не излегуваат без важна причина.

И на Велигден, ние мора да останеме дома за наше добро и доброто на нашите најблиски и да дозволиме Италија да започне одново да живее што е можно поскоро“, рече денес Ламорсе во интервју за „Кориере дела Сера“.

Ќе ја засилиме полициската контрола за да ги спречи луѓето да одат во нивните викендички или туристички места. Оние што не можат да го оправдаат своето патување, ќе бидат казнети“, заклучи министерката.