Свет 14. јануари 2021. / 12:57

Истанбул пред катастрофа: Може да остане без вода за 45 дена

Истанбул пред катастрофа: Може да остане без вода за 45 дена

Истанбул се подготвува да остане без вода за 45 дена откако Турција падна во најсувиот период од претходната деценија.

Урбаниот развој е виновен за сушењето на браната во градот со 17 милиони жители и многу други метрополи во Турција, објави „Дејли меил“.

Нивото на водата во браната Омерли, главниот извор на вода во градот, е на најниско ниво во последните 15 години, со полн капацитет од 19,79 проценти поради недостаток на дожд и покрај зимската сезона.