Свет 19. април 2020. / 20:30

Илјадници православни верници за Велигден ги посетија црквите во Белорусија

Илјадници православни верници за Велигден ги посетија црквите во Белорусија

Илјадници православни христијани во Белорусија денеска го прославија Велигден во црквите низ земјата, игнорирајќи ги повиците на здравствените власти и црковните великодостојници да останат дома и со тоа да го спречат ширењето на коронавирусот.

-Треба да се зачува традицијата на нашите родители, татковци и дедовци. Мислам дека не сме направиле никаква жртва со доаѓањето денеска овде. Верувам дека Бог ќе нè заштити, изјави верник во Соборната црква во Минск.

Британските медиуми пренесуваат дека Белорусија е една од ретките земји што не воведе мерки за изолација заради пандемијата со Ковид-19.

Според белоруското Министерство за здравство, досега починаа 47 лица од коронавирусот, а до петокот во земјата имаше регистрирано  4.779 заразени.