Свет 05. јули 2018. / 20:49

Хуманитарната организација на Мајка Тереза продавала бебиња

Хуманитарната организација на Мајка Тереза продавала бебиња

Една од жените кои работат во хуманитарната организација на Мајка Тереза, „Мисионери на милосрдието” во Индија, е уапсена под обвинение дека продала бебе старо 14 дена.

Уште две жени биле приведени и ќе бидат испрашувани за други можни случаи на продажба на бебиња, јавува Би-Би-Си.

– Дознавме дека уште неколку бебиња се нелегално продадени од овој центар. Ги најдовме имињата на мајките и овие бебиња и спроведуваме понатамошна истрага, изјави полициски претставник за Би-Би-Си.

Полицијата во центарот нашла околу 2 200 долари.