Свет 06. март 2021. / 22:45

Холандски весник: Руски и кинески шпиони украле податоци за вакцините во ЕУ

Холандски весник: Руски и кинески шпиони украле податоци за вакцините во ЕУ

Руска разузнавачка агенција и кинески шпиони стојат зад минатогодишниот хакерски напад врз Европската агенција за лекови (ЕМА), објави холандскиот весник „ De Volkskrant “, повикувајќи се на извори блиски до истрагата.

Европската агенција за лекови, со седиште во Амстердам, во декември известила за хакерскиот напад во кој биле украдени документи за вакцините против ковид- 19 и протекоа на Интернет.

Руското Министерство за надворешни работи денеска не одговорило на барањето за коментар, но обвинувањата за хакерство од Москва постојано се негирани.

Кинеското Министерство за надворешни работи исто така не било достапно за коментар, а Пекинг претходно изјавил дека силно се спротивставува на сите форми на одговорност за хакерски напади.

ЕМА започнала истрага со холандските и европските судски власти, но досега не дале детали за тоа кој може да биде одговорен за нападите.

Холандскиот весник De Volkskrant објави денес дека ЕМА е цел на кинески шпиони од првата половина на 2020 година, а подоцна во текот на годината станала и цел на руските разузнавачи.

Кинезите добиле пристап со хакирање на германски универзитетски систем, се вели во извештајот на весникот, додека Русите наводно ги искористиле недостатоците во двостепениот процес на најавување на корисниците на ЕМА и другите видови на одбрана од хакерски напади.

Наводните руски хакери имале пристап до системите на ЕМА повеќе од еден месец, изјавиле извори за De Volkskrant.

Тие главно биле заинтересирани за тоа кои земји би ја користеле вакцината против ковид-19 развиена од „Фајзер“ и „БиоНТех“ и колку дози би купиле, додава холандскиот весник.

Pfizer и BioNTech објавија кратко време по откривањето на првиот хакерски напад врз ЕМА дека биле достапни документи во врска со нивната вакцина.