Свет 10. јануари 2021. / 11:52

Хилари Клинтон го искоментира бришењето на Твитер профилот на Трамп

Хилари Клинтон го искоментира бришењето на Твитер профилот на Трамп

Социјалната мрежа Твитер трајно ја блокираше сметката на Доналд Трамп, а Хилари Клинтон веднаш го коментираше овој потег.

Откако Твитер трајно ја суспендираше сметката на Трамп, неговата поранешна ривалка Клинтон повторно го сподели својот твит во кој го повика Трамп да го затвори својот профил на Твитер, кој го објави во 2016 година.

Имено, со споделување на овој твит, таа додаде црна ознака за штиклирано (Извршено, точно)

Потсетиме дека по суспензијата, Трамп изјави дека планира да воспостави своја социјална мрежа.

– Твитер не е за слобода на говор, напиша Трамп во сега избришаните твитови.

Покрај тоа, непосредно пред да го каже тоа, тој ги насочи своите 2,3 милиони следбеници на својата сметка на Парлер, која е популарна меѓу конзервативците поради пристапот кон умереноста на содржината.