Свет 19. јануари 2020. / 22:22

Гутереш: Mеѓународната заедница итно да реагира за да се спречи граѓанска војна во Либија

Гутереш: Mеѓународната заедница итно да реагира за да се спречи граѓанска војна во Либија

Генералниот секретар на ОН Антонио Гутереш ја повика меѓународната заедница итно и решително да реагира со цел да се спречи граѓанска војна од големи размери во Либија, што би имало катастрофално влијание врз целиот регион.

Да не губиме надеж дека дијалогот ќе продолжи и да не штедиме напори за решавање на овој конфликт, рече рускиот претседател Вадимир Путин на средбата со турскиот колега Ердоган на средбата на маргините на состанокот во Берлин.

Тој додаде дека Русија и Турција презедоа добар чекор кога повикаа на прекин на огнот во Либија, со што беа создадени предуслови за одржување на конференцијата во Берлин.