Свет 23. ноември 2020. / 11:09

Г-20 вети еднаков пристап до вакцината против ковид-19 за сите луѓе

Г-20 вети еднаков пристап до вакцината против ковид-19 за сите луѓе

Што се однесува до вакцините, тестовите и лековите против Ковид-19, „нема да штедиме напори да го обезбедиме нивниот пристапен до сите луѓе“, се вели во последното соопштение на Г-20 во неделата.

Покрај тоа, како што објавија агенциите, лидерите на Г-20 ветија дека ќе го решат проблемот со долгот на земјите во развој, но не наведоа конкретни мерки.

Лидерите на Г-20 се загрижени дека пандемијата дополнително ќе ја зголеми поделбата меѓу богатите и сиромашните. За да се справи со ова, Европската унија побара придонеси во износ од 4,5 милијарди долари за пристап до „COVID-19 Tools Accelerator“, глобален проект за забрзување на развојот и дистрибуцијата на вакцини, тестови и лекови, според Светската здравствена организација.

Германската канцеларка Ангела Меркел вети скоро 593 милиони долари. Рускиот претседател Владимир Путин ја понуди руската вакцина Спутник V, а Кина понуди соработка за вакцините.

Самитот се одржа преку Интернет поради пандемијата.

Членките на Г-20 се Аргентина, Австралија, Бразил, Велика Британија, Канада, Кина, Франција, Германија, Индија, Индонезија, Италија, Јапонија, Мексико, Русија, Саудиска Арабија, Јужна Африка, Јужна Кореја, Турција, САД и Европската унија.

Според веб-страницата на Групацијата, тие претставуваат „околу 80 проценти од светското економско производство, две третини од глобалното население и три четвртини од меѓународната трговија“.

Оваа година со Г-20 претседава Саудиска Арабија.