Свет 03. февруари 2019. / 22:11

(ФОТО) За прв пат во историјата папата Франциск во посета на Емиратите

(ФОТО) За прв пат во историјата папата Франциск во посета на Емиратите

Папата Франциск денеска допатува во Обединетите Арапски Емирати, на прва посета на еден Папа на Арапскиот полуостров.

Папата ја почна турнејата на која има намера да гради мостови меѓу религиите и да го потврди меѓуверскиот дијалог како темелна вредност на својата функција.

Папата пристигна во Абу Даби, каде ќе престојува до вторник, до кога ќе се среќава со првите луѓе на Емиратите, а ќе одржи и миса на отворено.