Свет 16. мај 2019. / 11:32

(ФОТО) Австриски министер само по чорапи на седница во парламентот

(ФОТО) Австриски министер само по чорапи на седница во парламентот

Австрискиот министер за европски прашања, Гернот Блимел, во парламентот предизвика модна, но и политичка бура, бидејќи низ собраниската сала се прошета без чевли.

Блимел, за време на вчерашната седница, излезе од пратеничките клупи и одеше во тиркизни чорапи, боите на неговата Народна партија (ОВП).

Кај опозициската Социјалдемократска партија (СПО) ова предизвика големо разочарување.

-Дали вашата политика ве извади од чевлите, господине министер Блимел, напишаа од СПО на „Твитер“ и порачаа дека министерот треба да се срами од таквото однесување.

Ваквата постапка на министерот во јавноста го покрена прашањето дали е во ред еден министер така да се однесува во собранието.

Facebook0TwitterEmail