Свет 11. март 2021. / 14:47

Европската агенција за лекови ја одобри за употреба вакцината на „Џонсон Џонсон“

Европската агенција за лекови ја одобри за употреба вакцината на „Џонсон Џонсон“

Европската агенција за лекови ЕМА ја одобри денеска за употреба во Европската унија вакцината против Ковид-19 на „Џонсон и Џонсон“.

Тоа е трета вакцина одобрена во ЕУ.

Претходно беа одобрени вакцините на „Фајзер/Бионтек“, на „АстраЗенека“ и на „Модерна“.

Вакцината на „Џонсон и Џонсон“ е со една доза за аплицирање. ЕУ веќе обезбеди 400 милиони дози од таа вакцина.