Свет 11. август 2020. / 22:15

ЕУ смета дека претседателските избори во Белорусија не биле слободни и се закани со санкции

ЕУ смета дека претседателските избори во Белорусија не биле слободни и се закани со санкции

Европската унија денеска оцени дека претседателските избори во Белорусија, на кои претседателот Александар Лукашенко освои нов мандат, не биле „ниту слободни, ниту фер“.

Во изјавата на високиот претставник за безбадносна и надворешна политика на ЕУ Жозеп Борел, од името на 27-те држави членки, се закани дека Брисел „ќе преземе мерки против одговорните за насилството, неоправданите апсења и фалсификување на изборните резултати“ во Белорусија.