Свет 14. декември 2020. / 15:33

ЕУ најверојатно ќе ја одобри вакцината Фајзер во декември

ЕУ најверојатно ќе ја одобри вакцината Фајзер во декември

Европската агенција за лекови на Европската унија (ЕМА) најверојатно ќе ја одобри вакцината Фајзер против Ковид-19 на 29 декември, изјави во понеделникот шпанскиот министер за здравство Салвадор Илја.

Говорејќи на настан преку Интернет, министерот додаде дека одобрувањето на вакцината на Модерна против Ковид-19 треба да се случи најдоцна до 12 јануари.

Илја додаде дека Шпанија ќе добие 140 милиони дози вакцини против Ковид-19 добиени од ЕУ, кои ќе пристигнат од голем број различни добавувачи.