Свет 12. септември 2020. / 18:05

Ердоган со закана до Макрон: Ќе имаш големи проблеми со мене лично!

Ердоган со закана до Макрон: Ќе имаш големи проблеми со мене лично!

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган продолжи да разменува остри зборови со францускиот претседател Емануел Макрон, потсетувајќи го на резултатите од француската колонијална влада во Африка и предупредувајќи го дека „ќе има големи проблеми“.

Господине Макрон, вие исто така ќе имате големи проблеми со мене лично“, рече турскиот претседател, одговарајќи на неодамнешната изјава на францускиот претседател дека „проблемот не е турскиот народ, туку Ердоган“.

Размената на груби зборови меѓу Макрон и Ердоган започна пред извесно време кога турските воени бродови, кои следеа конвој за Либија, нишанеа на француски брод во Средоземното Море.

По тој инцидент, Париз се приклучи на маневрите на грчката морнарица на истокот на Медитеранот и остро ја предупреди Анкара да се погрижи за идните потези.

Господине Макрон, не знаете историја …, рече Ердоган, алудирајќи на злосторствата што претходно ги извршиле француските колонијални власти во Африка.

Во исто време, Макрон ја предупреди Грција дека Турција, доколку е потребно, е подготвена да се соочи со какви било предизвици, објави јавниот сервис.