Свет 07. декември 2019. / 19:30

Ердоган: Не си одиме од Сирија додека народот тое не го побара

Ердоган: Не си одиме од Сирија додека народот тое не го побара

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган изјави дека турските сили нема да ја напуштат Сирија сè додека сирискиот народ тоа не го побара.

„Сè додека сирискиот народ не рече,„ Благодарам, може да одите сега “, нема да ја напуштиме таа земја“, рече тој.

Медиумите потсетија дека Турција досега спроведе три воени операции против курдскиот состав „Самоодбрана“. Како резултат на овие акции, турските сили го окупираа регионот Африн во провинцијата Алепо, по што тие формираа безбедносна зона во северо-источна Сирија.