Свет 08. ноември 2019. / 18:45

Ердоган не исклучува продолжение на операцијата „Извор на мирот“ во Сирија

Ердоган не исклучува продолжение на операцијата „Извор на мирот“ во Сирија

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган не ја исклучува можноста од продолжение на задграничната операција „Извор на мирот“ во Сирија.

Таквата можност Ердоган ја најави во разговор со новинарите во неговата претседателска палата во Анкара, по враќањето од посетата на Унгарија.

-Нема сомнение. Нема да застанеме се додека и последниот терорист не го напушти регионот. Нема да ја напуштиме (Сирија) откако другите земји ќе си заминат. Го поддржуваме територијалниот интегритет и единството на Сирија – изјави Ердоган на прашањето на новинарите дали е можно продолжување на воената операција.

Турскиот претседател кажа и дека Анкара никако не сака да го види распадот на Сирија. Тој повтори дека Турција има право да ја изведува операцијата врз основа на пактот од Адана.

-Доколку регионот не биде исчистен од терористички организации, ние ќе продолжиме со операцијата врз основа на пактот од Адана – порача Ердоган.