Свет 27. октомври 2018. / 21:18

Ердоган назначи нови гувренери во 39 провинции

Ердоган назначи нови гувренери во 39 провинции

Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган денеска именуваше нови гувернери на 39 од вкупно 81 провинција. Поранешниот гувернер на Истанбул, Васип Сахин именуван е за гувренер на главниот град на Турција, Анкара.

Според декретот на Ердоган, за гувернер на Истанбул именуван е поранешниот гувернер на југоисточната провинција Газијантеп, Али Јерликај.