Свет 26. јули 2018. / 19:54

Експлозијата пред амбасадата на САД во Пекинг била од огномет-бомба

Експлозијата пред амбасадата на САД во Пекинг била од огномет-бомба
epa06911032 An army policeman stands guard near the US Embassy, in Beijing, China, 26 July 2018. According to media reports, a single man detonated an explosive device near the US Embassy in Beijing. There were no reports of injuries, besides the man who detonated the explosive. EPA-EFE/ROMAN PILIPEY

Експлозијата што утринава се случи во близина на Американската амбасада во Пекинг била предизвикана од мала импровизирана направа, соопшти претставник на дипломатското претставништво на САД.

Повикувајјќи се на информации добиени од кинеската полиција, тој нагласи дека напаѓачот бил идентификуван како маж од областа Внатрешна Монголија, кој бил повреден кога ја детонирал бомбата, без притоа да предизвика други штети.

Бомбата била направена со поврзување на повеќе огнометни ракети.

Претставникот на Американската амбасада соопшти дека при експлозијата не била предизвикана штета врз зградата.

Претходно, медиумите јавија дека наводно имало обид и за протестно самозапалување пред Амбасадата, при што кинеската полиција ја одвела жената која се полила со бензин.

Очевидци информираа дека полицијата проверувала возило паркирано пред Амбасадата, а некои од пристапните патишта биле блокирани.