Свет 25. декември 2019. / 10:00

Џонсон и Ердоган телефонски разговарале за Сирија и Либија

Џонсон и Ердоган телефонски разговарале за Сирија и Либија

Претседателот на Турција, Реџеп Тајип Ердоган телефонски разговараше со британскиот премиер, Борис Џонсон, јави агенцијата Анадолија.

Од Кабинетот за комуникации при Претседателството на Република Турција се наведува дека во телефонскиот разговор на Ердоган и Џонсон станало збор, меѓу останатото, и за актуелните случувања во врска со Сирија и Либија.

Ердоган и Џонсон разговарале и за билатералните односи помеѓу двете земји, и за други регионални теми.